Kronika aneb z našich akcí ... školní rok 2014/2015

 • Velká pochvala a díky patří skvělému tanečnímu týmu a všem, kteří se s námi podíleli na přípravě tohoto velmi příjemného dne. Přidáváme pár fotografiií a přejeme krásné prázdniny!

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Minulý rok školáci nominovali místní JAVOR KLEN (u křížku) do ankety „Strom roku“. Vybrali strom, který je neodmyslitelnou součástí místa, historie i života obyvatel. Strom, o který máme starost, chceme o něj pečovat a vyprávět jeho příběh ostatním. Na příbězích pracovali v rámci hodin literární výchovy, na výtvarném ztvárnění pak v pracovních činnostech. Vzhledem k tomu, že se strom nedostal do užšího výběru, pokusili se letos o nominaci znovu. A podařilo se :o). 10-ti členná porota vybrala javor mezi 12 finálových stromů ( více na www.stromroku.cz), které budou mít příležitost získat peníze na odborné ošetření, propagaci (informační tabule, brožura, pohlednice) nebo na nové výsadby stromů. Vítězný Strom roku 2015 navíc získá arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku

  •  

  Nový termín cestovatelské besedy

  Na základě Vašich dotazů informujeme o novém termínu besedy s D.Přibáněm Trabantem až na konec světa. Uskuteční se (doufejme!) v pondělí 12.ledna od 17.30 hod v KD Fryšava. Děti ze ZŠ a MŠ a jejich rodinní příslušníci, vy se přihlašovat nemusíte, pošleme opět lísteček.
   

  VYHRÁLI JSME! 

  www.72hodin.cz/2014/clanky/soutez-o-nejzajimavejsi-projekt-zna-sve-viteze

  Náš projekt "Namaluj si svoji židli"  v rámci dobrovolnícké akce 72 hodin zaujal natolik, že byl zařazen mezi 10 nejzajímavějších ze všech 442 projektů uskutečněných během letošního ročníku této akce v České republice. Poté si ho sám cestovatel Dan Přibáň, jeden z patronů, vybral jako ten úplně nej a odmění nás svou cestovatelskou besedou s promítáním, na kterou jsou srdečně zváni jsou nejen ti, kteří přiložili ruku k dílu, ale i všichni ostatní občané a občánci Fryšavy a sousedních obcí. Vstupenky na akci budou k dispozici ve škole, rezervovat je možné na webu školy. Vstupné je zdarma, ale počet míst je omezen, proto neváhejte:)

  Hlasujte pro "naše" babičky a dědečky! Obrázky dětí z naší školy najdete tady (jen škoda, že není vidět, že jsou rozkládací...)  : www.stastne-stari.cz/2014/thumbnails.php?album=2&page=47

  Děkujeme všem babičkám a dědečkům, kteří s námi ve škole prožili část dne a krásně se rozpovídali o svém dětství a mládí, trpělivě odpovídali na naše všetečné dotazy a navrhli možnost další spolupráce:-)

   

  Jsme moc rádi, že Vás máme!!!

  KRÁSNÝ (MORAVSKÝ) KRAS aneb výlet 3.-5.ročníku

  •  
   •  
  • VYSTOUPENÍ U PŘÍLEŽITOSTI SETKÁNÍ RODÁKŮ JE ZA NÁMI, STEJNĚ TAK DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V NAŠÍ ŠKOLE

  •  
  • ANKETA STROM ROKU

  •  

  •  

  •  
  • ŠŤASTNÉ STÁŘÍ OČIMA DĚTÍ 

  • V mateřské škole jsme si babičky a dědečky namalovali.

Na třídenní školní výlet jsme vyrazili do Moravského krasu, kde většina z nás byla poprvé. Zázemí jsme našli v obecním domě ve Vilémovicích, kde jsme spali v tělocvičně a přímo nad námi se nacházelo Speleomuzeum, do kterého jsme se také podívali. Celé dny jsme trávili venku, prochodili nejbližší okolí - navštívili krásnou jeskyni Balcarka, Punkevní jeskyně s propastí Macocha, zříceninu hradu Holštejn - cestou našli pár kešek (více viz geocaching.com), svezli se vlakem, autobusem, lodí i lanovkou, naučili se pracovat s mapou a dobře si cestou popovídali nebo si zahráli veselé hry. Vrátili jsme se unavení, ale nadšení:-)  
 • VÝLET DO EDENU

Celoškolní výlet do nově otevřeného centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem se velmi vydařil. Mladší děti se zúčastnily vzdělávacího programu Od žížaly v půdě po ovečku na farmě, starší děti pak programu Řemesla a panské bydlení. Ostatní si program zvolili dle svého uvážení. Jak jsme se měli, posuďte sami:) 

DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

BESEDA S POLICIÍ

...

KVĚTINOVÝ DEN

I letos jsme se připojili k 19.ročníku celonárodní veřejné sbírky Ligy proti rakovině, letos s tematikou nádorů reprodukčních orgánů a možností prevence...Rádi bychom jménem Ligy proti rakovině Praha i našim upřímně poděkovali všem, kteří se ke sbírce připojili a koupí kvítku měsíčku ji podpořili. Podařilo se nám prodat 146 kytiček, výtěžek ze sbírky letos činí 3311 Kč, což je o 912 Kč víc než minulý rok! Přejeme všem dobré zdraví a krásně prožité dny:) 

ČARODĚJNICKÝ DEN ve škole i školce

BESEDA O POLÁRNÍCH KRAJÍCH

Pan Macků je hudebník, který ovládá hru na nejrůznější známé i již zapomenuté nástroje, ale také vášnivý cestovatel. Prostřednictvím jeho poutavého vyprávění, doplněného vlastními fotografiemi, jsme se seznámili s polárními krajinami a životními podmínkami v nich.

 

PREVENCE DĚTSKÝCH ÚRAZŮ

ČISTÁ VYSOČINA

V rámci Dne Země jsme se zapojili do sběru odpadků v katastru obce. Území jsme si mezi sebe rozdělili podle vzdálenosti - děti z mateřinky uklízely okolí Brádeláku, děti z 1.a 2.třídy se vrhly na hřiště vedle školy a okolí autobusové zastávky a ty nejstarší se vydaly po hlavní silnici směrem na Kadůvek a cestou zpět vysbírali okolí výletiště. Mimo obec bylo odpadků o hodně méně než vloni (což nás rozhodně potěšilo), v obci jsme narazili na pár "krizových" míst (okolí kulturního domu, zastávek, výletiště a pomalu vznikající černá skládka u potoka za zastávkou u Slámů), kde nám čtyři pytle téměř nestačily... A nejkurióznější nálezy? Našli jsme dlouhou kovovou trubku, pneumatiku, jednu kolečkovou brusli, tričko a dvoje pánské trenýrky:-) Dále velké množství obalových materiálů, lahví od alkoholu a nedopalků. Jsme rádi, že jsme alespoň tímto malým činem popřáli planetě Zemi k jejímu svátku a myslíme si, že bychom o ni měli dbát více i když zrovna svátek neslaví...! Přidáte se?

SBĚR PAPÍRU

Toto je výsledek našeho celoročního sběru starého papíru. Přispěli i ostatní spoluobčané, kterým záleží na životním prostředí. Děkujeme.

CHLEBOVÝ DEN S PRARODIČI

Naše pozvání na společně strávené dopoledne, jehož téma bylo nápadem dvou prarodičů našich školních dětí Markétky Dobrovolné a Lucky Crhákové, přijalo několik babiček a dědečků. Formou vzdělávacího programu a vyprávění svých zážitků jsme se přenesli do dob jejich dětství a vyzkoušeli si, co vše bylo potřeba udělat, aby kuchyní zavoněl čerstvý chléb. Zavoněl i v té naší - díky paní Grošofové, která připravila kvásek a vše potřebné a paní kuchařce, která ho upekla. A že jsme si pochutnali! Protože zvídavost dětí je nekonečná, budeme se těšit zase příště! :-) Více fotek najdete brzy v kronice, stejně tak recept na kváskový chléb. 

RECEPT na kváskový chléb podle paní Grošofové : Kváskový chléb.docx (12039)

AJTÍK NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ 2015

Se čtvrťáky a páťáky jsme se zúčastnili zábavného soutěžního dopoledne s tematikou moderních informačních technologií pořádaného 1.ZŠ v Novém Městě na Moravě. Zápolili jsme s žáky dalších malotřídních škol z blízkého okolí. Nebyli jsme sice mezi třemi nejlepšími, ale i přesto jsme se dobře pobavili a něco nového se naučili. Ve vlastivědném kvízu a hledání QR kódů jsme byli úspěšní, na piškvorkách musíme ještě zapracovat. Někteří si zkusili nadabovat krtečka, dokonce jsme se podívali i do Paříže a na oběd jsme to stihli zpět do školy:-)

Masopust ve škol(c)e

 

"Trubka troubí, vytrubuje,

s bubínkem nám oznamuje,

masopust zas přišel k nám,

ten rej masek dobře znám..." 

I my jsme si masopustní úterý společně vesele užili :-)

PLAVÁNÍ

Plavu si, ani nevím jak,

nemám prsa, nemám znak,

mám jen hlavu plnou ideálů...

VÝLET DO VIDA SE VYDAŘIL!

Každý si našel to své, podívali jsme se na vědu zase jinýma očima. Doporučujeme:-)

BESEDA S CESTOVATELEM DANEM PŘIBÁNĚM

Celorepublikově nejzajímavějším projektem akce "72 hodin pro lidi, přírodu a místo, kde žiješ" se staly naše malované židle. Jakožto "vítěze" nás navštívil známý cestovatel Dan Přibáň s cestopisnou besedou "Trabantem až na konec světa", která se uskutečnila ve zcela zaplněném kulturním domě. Od organizátorů - České rady dětí a mládeže - jsme kromě zorganizování přednášky také obdrželi drobné ceny včetně deskové hry, která rozšířila naši školní sbírku.

Cena to byla báječná, všichni jsme se velmi dobře pobavili, měli jsme možnost alespoň skrz fotografie nakouknout do jiných krajů a vyslechnout si spoustu vtipných cestovatelských historek:-) 

INDONÉSIE, ZEMĚ LIDOJEDŮ

Spolu s realizačním týmem unikátního vzdělávacího projektu Planeta Země 3 000 jsme se vydali na dobrodružnou cestu za poznáním. V programu "Indonésie - po stopách lidojedů" jsme zažili nevšední dobrodružství protkané těmi největšími zajímavostmi z vybrané lokality. Podívali jsme se na ostrovy Borneo, Jáva, Bali, Sulawesi a Nová Guinea. Setkali jsme se s orangutany, kahau nosatými a mnoha dalšími unikátními živočichy této oblasti. Poznali jsme život přírodních národů z ostrova Nová Guinea, kteří i v třetím tisíciletí žijí na úrovni doby kamenné, seznámili jsme se s životem na řece v hlavním městě Jižního Kalimantanu Banjarmasinu. Na Jávě jsme se podívali do kráteru mocných vulkánů a poznali jsme i mnoho dalšího. Zhlédli jsme nevšední příběh plný jedinečných záběrů, poutavých fotografií a pestrého vyprávění.

ZÁMECKÁ KOMNATA

Víte, jak se žilo na zámku? My jsme navštívili program Horácké galerie s názvem Zámecká komnata. Seznámili jsme se s historií novoměstského zámku a zajímavými historickými osobnostmi. Nakonec jsme si vyrobili záložku s motivy portrétů umístěných v již zmíněné zámecké komnatě.

VÁNOČNÍ NOC VE ŠKOLE

Vypadalo to s ní bledě, ale nakonec se k velké radosti všech dětí uskutečnila:-) Nejprve jsme se v našich třídách "ubytovali" a poté posilněni cukrovím společně vyrazili k rozsvícenému obecnímu vánočnímu stromu na již druhý ročník koledování. Nejznámější české koledy si s námi přišlo  zazpívat i spoustu dalších obyvatel nejen naší obce, což nás velmi potěšilo. A tak nám ani nevadilo ne příliš přívětivé počasí... Po návratu do školy jsme se pomalu chystali na "štědrovečerní" večeři, na které jsme museli mít něco půjčeného od kamaráda. Nedočkavě jsme pak již poslouchali, kdy že nám Ježíšek zazvoní:-) a dočkali jsme se. Pod rozsvíceným stromečkem jsme našli spoustu krásných dárků. Večer jsme se z nich radovali, pojídali cukroví a užívali si společné chvíle. Noc byla krátká,  po snídani se k nám připojilo pár dětí z mateřské školy a rádi jsme v tělocvičně přivítali pana Hrubce s pohádkou Zlatá rybka. Nezapomněli jsme ani na zvířátka, kterým jsme z jablíček, mrkve, kukuřice a starého chleba vyrobili vánoční řetězy a poté jimi šli do lesa ozdobit stromky. Ještě vydatný oběd a hurá na prázdniny!:-)

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ NA SALAŠI ZASE STRAŠÍ

S žáky 1. a 2. ročníku jsme opět navštívili žďárské divadlo. Pohádka či povídačka "Na salši zase straší" byla skvěle ztvárněna 4 herci. Na teplou chalupu dvou pastýřů v horách beskydských měla zálusk divoženka, kterou už omrzelo bydlet ve studené jeskyni. Svými prohnanými plány a kouzly se jí podařilo vloudit se k nim do salaše, kde následně začala poroučet. S pomocí dobré víly hor se pastýřům podařilo divoženky se zbavit a zahnat ji zpět do lesa. Poutavý příběh byl zdařile zahrán.

Po skončení jsme se přesunuli do ždárské knihovny, tentokrát jsme navštívili hudební oddělení. Programem Pohádková abeceda nás provedla paní knihovnice, která nám po skončení ukázala i fond hudební knihovny.

BESEDA V MÍSTNÍ KNIHOVNĚ

V rámci literární výchovy jsme se s prvňáky a druháky vydali do naší obecní knihovny za panem Zrůstem. Připravil si pro nás povídání o Ondřeji Sekorovi. Četl nám i veselé příhody brouka Pytlíka ze stejnojmenné knihy. Do obecní knihovny chodíme rádi, čeká nás tu vždy vřelé přijetí a spousta skvělých knih.

BLOUDĚNÍ S BLUDIČKOU ZAHRADNÍ

Tajuplná cesta potmě loukami i lesem pro záchranu světýlka bludičky Julie se závěřečným opékáním buřtů jako oslavy k certifikování naší přírodní zahrady.

STÍNOVÉ DIVADLO "SÁVITRÍ" 

S dětmi ze 3. až 5.ročníku jsme ve žďárském divadle zhlédli příběh na motivy staroindické báje pojednávající o lásce a síle princezny Sávitrí, která vysvobodí svého muže ze zajetí smrti. Divadlo bylo velmi krásné a originální nejen tím, že bylo stínové (černé i barevné stíny pohybující se na velké bílé plachtě), ale zaujal nás i zvukově stylizovaný projev vypravěče a hudebníka v jedné osobě. Dojem nám trochu kazily nevhodně rušící děti z ostatních škol:-( Po skončení představení nám herci odkryli scénu a ukázali nám, jak se takové stínové divadlo dělá. Na to, jaký je výsledný efekt, to vůbec nevypadalo složitě:-) Stejně jako mladší žáci jsem před odjezdem zpět do školy ještě navštívili výstavu Fyzika hrou v muzeu a kdyby nás taková fyzika čekala na 2.stupni, byla by to paráda! 

DIVADLO "JAK ŠLO VEJCE NA VANDR" A VÝSTAVA "HRÁTKY S FYZIKOU"

Znáte pohádku"Jak šlo vejce na vandr?" My jsme na ní byli v divadle a byla oravdu veselá a trochu i strašidelná, plná muziky a písniček. Na konci se nám ani nechtělo vstávat, jak bylo představení poutavé. 

Poté jsme se odebrali na výstavu Regionálního muzea Žďár nad Sázavou s názvem "Hrátky s fyzikou". Nevěřili byste, kolik zajímavých experimentů jsme si mohli vyzkoušet. Pracovali jsme zejména s magnetismem, elektřinou a podtlakem vzduchu. Koho by nelákalo vyzkoušet si potrubní poštu či postavit řetěz na špičku? Sice ještě jako žácci 1. a 2. ročníku fyzikální podstatě jevů zatím nerozumíme, ale skvěle jsme si pohráli. A myslím, že až ve škole nastane fyzika, víme, že se není čeho bát :)

BODIES REVEALED

To, co máme všichni společné je naše úžasné lidské tělo. Jeho taje i krásu jsme jeli objevit na výstavu do Brna s žáky 5.ročníku v rámci přírodovědy a několika dalšími studenty a dospělými (rodiči či prarodiči), kteří sami přišli s myšlenkou, zda bychom je nevzali s sebou:-) Postupně se nám odkrývaly jednotlivé systémy lidského těla (kostra, svalstvo, trávicí soustava, cévní systém...) za velmi poutavého výkladu průvodkyně - medičky, která nezapomněla doplňovat různé zajímavosti. Jak důležité orgány fungují ukazovaly animace na velkoplošných obrazovkách. Na vlastní oči jsme viděli nejen opravdové orgány, kosti, svaly či nervy, ale také jakým poškozením lidského těla končí kouření, přejídání či nedostatek cvičení. Z výstavy jsme si dovezli silný zážitek i nové vědomosti. Pokud budete mít příležitost, doporučujeme ji navštívit, nebudete litovat:-)

NÁVŠTĚVA FRYŠAVSKÉ KNIHOVNY

Žáci 1. a 2. ročníku navštívili v naší obecní knihovně pana Zrůsta, který si pro nás připravil čtení z knihy Josefa Lady "Savci". Samozřejmě jsme si mohli vypůjčit knihy domů a někteří se nechali i zapsat jako noví čtenáři.

 • Volby do školního zastupitelstva

Děti si za své zástupce zvolily Katku, Lucku, Járu a Fildu z pátého ročníku a Markétku ze 3.ročníku. Účast na volbách byla téměř stoprocentní. Na veřejném zasedání byla starostkou jednohlasně zvolena Lucka. Gratulujeme!

AGILITY

Víte, co znamená toto zvláštní slovo? Agility (anglicky hbitost) je sport se psy, závod podobný koňskému parkuru. Vznikl prý okolo roku 1978 ve Velké Británii. Naše bývalá žačka Jitka Hrdinová se se svými pejsky tomuto zajímavému sportu aktivně věnuje a připravila si pro nás na farní zahradě skvělý program. Sami jsme si mohli vyzkoušet, že zdolání některých překážek pro psy není úplně jednoduché. Odměnili jsme vystupující vřelým potleskem a nám bylo odměnou na závěr pomazlení s pejsky.

 

DEN BLÁZNIVÝCH OBLEKŮ

Kdo to je, kdo to je,

kdo to u nás ve škole?

Je to žáček,

kdo má fráček?

Nebo kdo má paruku,

dělá na nás kukuku.

 

 

DIVADLO INKY HORÁKOVÉ

Paní Inka Horáková za námi přijela se svým divadlem. Její představení obsahovalo 3 poučné pohádky:

1. pohádka o smutném velblouďátku a Měsíci,

2. pohádka o holčičce Barunce, která si čistila zuby a mlsala bombony,

3. pohádka o námořnické mateřské školce.