Kronika aneb z našich akcí ... rok 2014

 • VĚDOMOSTNÍ BĚH

V posledním školním týdnu jsme si vyzkoušeli svoje znalosti a vědomosti a také rychlost a vytrvalost. Běželi jsme označenou trasu a přitom odpovídali na otázky. Při vyhodnocení bylo dbáno na správnost odpovědí, ale také na čas. Některé otázky byly opravdu záludné a ještě před prázdninami jsme museli ukázat, že v hlavě něco máme.

 • LEDNICE ANEB VÝLET DO TEPLÝCH KRAJIN:-)

Navštívili zámek Lednici, plavili se uměle vytvořeným kanálem na lodi, vystoupali na 60metrů vysoký Minaret a z výšky s/zhlédli lednicko-valtický areál zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO, prošli se kolem umělé zříceniny Janův hrad, přespali v moc pěkné skautské klubovně, nechali se překvapit krásou a velikostí památek rozmístěných různě po lese, na vlastní oči viděli tropické rostliny a roháče velkého, ušli asi 20 km a k tomu si ještě zahráli fotbal a zalezli na umělé stěně...a to všechno jsme stihli za dva dny! No a o délce spánku raději pomlčíme:-) Bylo tam krásně a bylo to moc fajn!

A otázka na závěr : Kolik pak sní 13 dětí a 2 učitelky k večeři balíčků špaget?:-)

 

 

 • DOŠLI JSME AŽ NA KONEC SVĚTA!

  S žáky 1. a 2. ročníku jsme se vydali na konec světa. Ve čtvrtek 19. 6. jsme dojeli autobusem do Žďáru a dále jsme pokračovali vlakem do Hamrů. Odtud jsme pěšky vyrazili navštívit mamuta, který měl už asi opravdu špinavé uši, naše tvořivé děti mu je vyčistily originálním uchošťourem. Navštívili jsme bývalou kovárnu Brdíčkův mlýn s ukázkou vodního pohonu kovářského měchu. Poté jsme vyrazili na již zmiňovaný konec světa, který střeží voják podobný Krakonošovi. Následovalo prolezení Rozštípené skály a dětské hřiště. Na závěr jsme se svezli v kočáře taženém hamerským koněm. Nachodili jsme asi 8 kilometrů a doma si dali jistě zasloužený odpočinek.

 • DIVADLO KE DNI DĚTI (p. HRUBEC - HONZA A DRAK)

Shlédli jsme klasickou pohádku s loutkami o odvážném Honzovi, nešťastném králi a princezně v nesnázích. Opravdu jsme se dobře bavili a někteří si i s Honzou zabublali :) a tím pomohli princezně ze spárů draka. Už se těšíme na další představení! 

 

 • DYSLEKTICKÁ OLYMPIÁDA V TŘEBÍČI

Ze Žďáru jsme vyrážely opravdu velice brzy, ale rozhodně to stálo za to! "Soutěž" matematicko přírodovědného zaměření pro děti se specifickými poruchami učení pořádala již popatnácté ZŠ kpt. Jaroše v Třebíči. Účast byla veliká, naše dvě tříčlenná holčičí družstva změřila své síly s dalšími asi 46 ze všech koutů kraje v několika disciplínách botanické stezce, přírodovědném a matematickém kvízu, skládání puzzle a netradičních sportech. K nejlepším třem vyhlašovaným jsme sice i přes naše snažení nepatřily, i tak jsme si ale ze zápolení odvezly medaile, diplomy, hezké ceny a hlavně spoustu zážitků, ke kterým navíc patřila prohlídka jedné ze tří památek zapsaných na seznam světového dědictví v našem kraji. Tak třeba zase příští rok!

 • ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ JE ZA NÁMI

Děkujeme všem ochotným dárcům, kteří se zakoupením kvítku měsíčku lékařského připojili k letošnímu 18.ročníku sbírky. Naše škola vybrala a odeslala na účet celkem 2400 Kč

 

Pokud jste se s žáky naší školy minuli a přesto byste se ještě ke sbírce rádi připojili, informace naleznte zde : www.denprotirakovine.cz/index.html

 • PROGRAM HMYZÍ RODINA V EKOCENTRU NA KRÁTKÉ

Opět jsme navštívili Sáru, která si pro nás připravila báječný program týkající se hmyzu. Rozděli jsme se na 2 skupiny - jedna vodní a druhá suchozemská, následně jsme se vystřídali. Na vodním stanovišti jsme lovili "breberky" z místního rybníčku a určovali dle klíčů, co jsme nalovili. Na suchozemském stanovišti jsme prováděli to samé, většinu úlovků tvořili různí slimáci. Následně jsme si vyrobili brouka z kartonu a zahráli si na včelí společenstvo.

  

 • ČARODĚJNICKÝ SLET V MŠ

"Na kopečku za Fryšavou, ježibaba s ježibabou,

radily se radily, jak by nejvíc řádily. 

Čáry, máry, basta fidli,

košťátko nás ponese,

poletíme jako vítr,

bojte se nás, bojte se!"

 • DEN ZEMĚ

Se zpožděním pár dnů jsme oslavili mezinárodní Den Země, který se vztahuje k datu 22. dubna. Tentokrát jsme se zabývali tématem vody. Ve skupinách jsme tvořili myšlenkové mapy, hledali jsme odpověď na otázku, kde všude najdeme vodu a kterou můžeme považovat za pitnou. Poté jsme zhlédli kreslený film "Muž, který sázel stromy", ten je úzce spjat s výskytem vody v krajině. Následně jsme vyplnili pracovní list týkající se koloběhu vody v přírodě. Poté jsme vyrazili na exkurzi na ČOV Fryšava.

 • SBĚR STARÉHO PAPÍRU

Ve čtvrtek 28. dubna jsme se zapojili do sběru starého papíru. I přes komplikace s nepřistavením kontejneru jsme se pustili do obcházení obce, počasí nám přálo. Nasbírali jsme spoustu papíru, také díky tomu, že i ve škole poctivě třídíme. Nakonec se nám podařilo domluvit i odvoz. Nakládání do dodávek byla opravdu fuška, všichni jsme jistě večer usnuli bez mrknutí oka.

 • VRBIČKOVÁ DÍLNA

V sobotu 12.dubna za krásného slunečného počasí proběhla na školní zahradě druhá část akce "Pojď s námi tvořit přírodní zahradu!", tentokrát s podtitulem vrbičková dílna. Jak už název napovídá, velkým úkolem bylo z vrbových prutů vytvořit domeček s tunelem, což se nám za vydatné pomoci dětí a jejich rodičů podařilo. Také se upravovalo pobřeží jezírka, připravoval se záhon pro výsadbu, dokončil krásný chodníček pro bosé nožky, z dřevěných kůlů se udělala "přelézačka" připomínající čolka.... Nechybělo opékání špekáčků a společené posezení u ohně. Přijďte se podívat, jak nám zahrada vzkvétá!

 • ROK NA VSI

Na výstavě v Horácké galerii jsme se seznámili s lidovými zvyky první poloviny roku, shlédli prostorové scény Rudolfa Ludmily a ilustrace Kamily Skopové a ve výtvarné dílničce jsme si z vyfouklého vajíčka a proutků vyrobili malou morenu. 

 • AJTÍK

Soutěže málotřídních škol, kterou již druhým rokem pořádala 1.ZŠ v Novém Městě na Moravě,  jsme se zúčastnili se žáky 3.-5. ročníku. Vyzkoušeli jsme si moderní techniku, procvičili svoje znalosti a šikovnost. Zahráli jsme si počítačové piškvorky, při kvízu vyzkoušeli elektronické hlasování nebo práci na tabletu, utkali jsme se i v hodu CD či závodu v běhu s myší na čele. Moderní technologie jsou fajn, ale nic se nemá přehánět. Nevyhráli jsme, ale užili jsme si to :-)

 • 1.ŠKOLNÍ LEDOVÉ HRY

Jako zakončení výuky bruslení (v rámci TV) v tomto školním roce byly 20.března uspořádány 1.školní ledové hry. Účast byla veliká, každý se zapojil minimálně do jedné soutěžní disciplíny. Na výběr byly závody vytrvalostní, obratností, rychlostní i střelecké. Nechyběly medaile, diplomy a sladké odměny. Když uvážíme, že některé děti stály tento rok na bruslích poprvé, je obdivuhodné, jak velký pokrok udělaly! Doufejme, že budeme příští rok pokračovat:-)

 • MASOPUSTNÍ VESELICE

Masopustní veselice v naší škole proběhla v úterý 4.března. Účastnil se jí i redaktor deníku 5+2, jeho článek a fotografie naleznete zde : vysocina.5plus2.cz/frysavsky-skolni-masopust-dds-/zdar-nad-sazavou.aspx?c=A140305_093026_ppd-zdar-nad-sazavou_p2bar

 • POLOLETNÍ VYSVĚDČENÍ NA LEDĚ

Na své první vysvědčení letošní prvňáčci jen tak nezapomenou. Rozdávali jsme si ho totiž na ledě. Bez jediného pádu si pro něj dobruslili i ti, kteří na bruslích teprve začínají.

Více fotografií zde :

 • PLANETÁRIUM BRNO

S mapou v ruce jsme prošli centrem Brna, ukázali si významné budovy a místa, ke kterým se váží nejrůznější pověsti, poté "šalinou" vyrazili na Kraví horu do nově zrekonstruovaného planetária na program Cesta k planetám - Astronaut. Celé digitárium jsme měli pro sebe, pustili nám i bonus:-) ...